Porady prawne – na czym polegają?

adwokat kakowski

Porady prawne w Olsztynie

Obowiązujące na terenie Polski prawo może nie być dla wszystkich w stu procentach zrozumiałe, mimo tego, iż w zasadzie codziennie korzystamy z poszczególnych instytucji poszczególnych gałęzi prawa. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że podejmowane przez nas działanie w swojej istocie jest czynnością prawną, dodatkowo szczegółowo uregulowaną w kodeksie lub zwykłej ustawie. W związku z takim stanem rzeczy, kiedy pojawią się jakieś sytuacje konfliktowe, niezbędna będzie pomoc kogoś kto zna się na rzeczy. Polskie prawo jest przecież rozbudowane, dlatego by opisać konkretną sytuację pod względem prawnym, nie można ograniczać się tylko do poszczególnych regulacji. By obraz był pełny, potrzebna jest więc znajomość całego systemu. Osoby poszukujące pomocy prawnej najczęściej proszą o porady prawne. To najlepszy sposób na rozszyfrowanie zawiłych konstrukcji ustawowych.

Jak wygląda porada prawna

Porada prawna zazwyczaj przyjmuje formę pisemną, lecz może być udzielona także podczas rozmowy. Jeżeli chodzi o pisemną poradę, zazwyczaj zawiera ona stan faktyczny (czyli szczegółowy opis sytuacji i problemów, które się z nią wiążą). Następnie następuje sama treść porady. W treści poszczególne zagadnienia zawarte w stanie faktycznym analizowane są pod względem prawnym. Podaje się odniesienia do poszczególnych artykułów (nierzadko je cytując) oraz orzeczeń sądowych. Następnie regulacje prawne zostają wyjaśnione w sposób przystępny dla osoby niemającej styczności z tekstem prawnym. Osoba, która otrzymała poradę prawną powinna być świadoma swojej sytuacji i możliwości, które ona daje. Dobra porada prawna zawiera kilka alternatywnych możliwości, jeżeli są one dopuszczalne przez prawo. W przypadku porad ustnych zazwyczaj całość przybiera formę rozmowy. Dla jasności natomiast lepiej posługiwać się zawsze formą pisemną.

Gdzie otrzymać poradę prawną?

Porady prawne to bez wątpienia domena prawników. Istnieją trzy podstawowe drogi do otrzymania porady prawnej. Pierwszą z nich jest wizyta u adwokata lub radcy prawnego. Oba zawody polegają na świadczeniu pomocy prawnej i cechują się bardzo podobnym charakterem. Zarówno radca prawny jak i adwokat powinien udzielić kompleksowej porady. Mieszkańcy Olsztyna mają tutaj bardzo dużo możliwości- nie brakuje przecież osób wykonujących zawody prawnicze. Jednym z adwokatów udzielających porad prawnych na terenie Olsztyna jest Adwokat Karol Kakowski, z którym skontaktować się można za pomocą jego strony.

porady prawne olsztyn

Adwokat Karol Kakowski
ul. Erwina Kruka 24/4-5
10-541 Olsztyn
Telefon: 884-924-400

Plusem porad prawnych udzielanych przez prawników jest pewność ich poprawności. Niestety porady takie wiążą się z kosztami, które w dzisiejszym stanie nie są jednak zbyt wygórowane. Alternatywą są punkty bezpłatnej pomocy prawnej. Sytuacja jest analogiczna jak w przypadku porad świadczonych przez prawników, natomiast ta forma pomocy prawnej skierowana jest dla osób, które nie są w stanie opłacić porady prawnej. Nie należy jednak bać się o jakość porady- adwokaci oraz radcowie przykładają bardzo dużą wagę do obsługi każdego swojego klienta.

Trzecią, także popularną drogą jest skorzystanie z usług Studenckiej Poradni Prawnej. Poradnie takie działają przy uniwersytetach. W ramach Studenckich Poradni Prawnych studenci udzielają porad prawnych osobom, których nie stać na opłacenie prawnika. Ich wiedza jednak jest kontrolowana przez pracowników naukowych uniwersytetu, dlatego też klient może mieć pewność, że porada udzielona przez studenta sprawdzona będzie przez specjalistę. Mieszkańcy Olsztyna mogą uzyskać porady prawne w ramach Studenckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

4.8/5 - (4 votes)

Author: Tomek